Що очікує мешканців багатоповерхівок

    Що очікує мешканців багатоповерхівок

 

Час спливає швидко: до 1 липня 2016 року, установленої законодавцем граничної дати, до якої співвласники багатоквартирного будинку мають визначитися з формою управління, спливає. Тож наразі з’ясуймо, що очікує мешканців багатоквартирного будинку, які не визначились з формою управління.

Передусім пояснимо, чому йдеться саме про 1 липня 2016 року. Відповідний строк установлено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі — Закон № 417),  що набрав чинності 01.07.2015 р. Саме цю дату (день набрання чинності Законом № 417) законодавець визначив точкою відліку річного строку, протягом якого співвласники мають визначитися з формою управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до  Закону України  « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»,  передбачено: у разі якщо протягом відведеного строку співвласники багатоквартирного будинку, у якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

У ст. 9 Закону № 417 фактично йдеться про 3 альтернативні форми управління багатоквартирним будинком:

  1. Управління багатоквартирним будинком співвласниками шляхом зборів (ви можете спробувати самі управляти вашим будинком. Тобто ви по кожному рішенню збираєте збори.  Усі рішення щодо управління будинком приймаються на зборах співвласників та оформлюються протоколом).
  2. Управління багатоквартирним будинком управителем (ви  рішенням зборів передаєте усі або частину функцій  з управління своїм будинком управителю. Такий крок можливий і тоді, коли ви створили ОСББ та довіряєте управлінські функції управителю. Управитель – це фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, який згідно з договором із співвласниками (вами) забезпечує належне утримання та ремонт багатоквартирного будинку й прибудинкової території, а також належні умови проживання й задоволення господарсько-побутових потреб. Умови цього договору повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
  3. Управління ОСББ (Об’єднання Співвласників Багатоквартирних Будинків) .  За рішенням зборів ви створюєте юридичну особу і реєструєте ОСББ. Основна діяльність об’єднання полягає у спільному належному утриманні багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприянні мешканцям будинку в отриманні житлово-комунальних й інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань.

Жителі будинків, які  не скористаються своїм правом вибору до 1 липня 2016 року,  управителя багатоквартирним будинком  обере місцева влада на конкурсній основі .

Порядок проведення конкурсу з надання послуги з управління багатоквартирним будинком  надає змогу органам місцевого самоврядування обрати  управителя, що відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної якості і конкурсна пропозиція якого має найнижчу ціну з числа інших поданих пропозицій.

Окремо наголосимо, що з 1 липня 2016  року, коли запрацює нова система управління житлом, не відбудеться автоматичної ліквідації ЖЕКів. Вони мають право разом із іншими організаціями вигравати конкурси з надання житлово-комунальних послуг. Адже Закон створює конкурентний демонополізований економічний простір, а не повну ліквідацію ЖЕКів.