Управління Північно-Кримського каналу

Управління Північно-Кримського каналу

 

На території Таврійської територіальної громади розташоване водогосподарське державне підприємство з багатою історією та багаторічними традиціями,- Управління Північно-Кримського каналу.

Управління Північно-Кримського каналу, як юридична особа, засновано в листопаді 1965 року, але перший пуск дніпровської води через головну споруду Краснознаменської зрошувальної системи відбувся 25 травня 1958 року. Тоді вода заповнила 14 кілометрів рукотворної річки і дійшла до села Чорнянка Каховського району Херсонської області.

А вже 17 жовтня 1963 року Дніпро прийшов у Північний Крим.

В 1964 році цьому винятковому гідротехнічному комплексу: дали єдину назву: Північно-Кримський канал.

Вода в канал надходить з Каховського водосховища самопливно через головну споруду, яка розрахована на пропуск 294 кубічних метри води за секунду. Забір води регулюється двома секторними затворами, шириною 20 метрів і висотою 6 метрів кожний.

Основне завдання  Північно-Кримського каналу  –   забезпечення розвитку сільського господарства в зоні ризикованого землеробства півдня України .

   Довжина Північно-Кримського каналу    400,5 кілометрів, ширина водного дзеркала в головній частині каналу – 105 метрів, глибина – 6.5 метрів.

Також управління Північно-Кримського каналу експлуатує    Перекопський канал, який з’єднує Каховський магістральний і Північно-Кримський канали.

           Загальна довжина Перекопського каналу – 65 км . Витрати в голові каналу –  140 м3/с, з них  35 м3/с для зрошення земель Херсонської області, а 105 м3/с на зрошення земель АР Крим. Канал проходить по межі Каховського району та по землям Чаплинського і Каланчацького районів

.

З 2014 року експлуатується частина каналу, що проходить по Херсонській області – 107 кілометрів.  Об’єм наповнення становить 36 мільйонів  кубічних метрів. Забір Головною спорудою З Каховського водосховища становить 550 млн. м3 , подача управлінням водного господарства – 430 млн. м3 .

Канал забезпечує подачу  воду  шести зрошувальним системам, фізична  площа зрошування яких на даний час складає 45 тис. га (проектна – понад 100 тисяч  гектарів), а також понад 90 фермерських  господарств на землях-«супутниках».

Забір води з магістрального каналу  в зрошувальні системи здійснюється насосними станціями  та через самоплинні  водовиділи.     Сільгоспвиробники  Скадовського та Голопристанського районів забезпечуються водою через Краснам’янський канал (61 кілометр Північно-Кримського каналу ), Каланчацького району – через міжгосподарські розподілювачі №1 та №2.

Перегороджуюча споруда №1(ПС№1) на 78 кілометрі  ділить канал на два відсіки. Для підтримки робочих горизонтів за ПС№1 будується   додаткова перегороджуюча споруда  на межі Херсонської області і АР Крим на ПК 1071+00. Рівень води у відсіку ПС№1- ПК 1071+00, який буде підтримувати запроектована перегороджуюча споруда, становитиме 12,75мБС, об’єм -12,2 млн.м3, при форсованому рівні – 13,05 мБС, об’єм -12,97 млн.м3.

       Це   вирішить  нинішні  проблеми, що виникли в зв’язку зі зміною режиму роботи каналу.