Рекомендації лікаря, як пережити спеку

За інформацією завідуючого амбулаторією № 3 загальної практики сімейної медицини Таврійська Миколи Гуменюка, на минулому тижні у чотирьох таврійчан діагностовано інсульт.

Не в останню чергу до інсульту могла довести спека, яка стояла минулого тижня.  При температурі повітря вище 30 градусів погано себе почувають навіть здорові люди, що ж стосується осіб з хворим серцем або підвищеним тиском, то спека може стати провокатором гіпертонічного кризу, інфаркту, інсульту, аритмії.

Як прогнозують синоптики, цього тижня на Херсонщину повертається спека. Очікується до + 36 градусів. Тому, як сердечникам, так і здоровим людям в жарку пору року слід берегти здоров’я і прислухатися до рекомендацій лікарів. Декілька правил, як себе поводити у спеку, дає Микола Гуменюк, завідуючий амбулаторією № 3, лікар-терапевт.

– Миколо Олександровичу, літо – нелегка пора року для всіх, що тоді говорити про людей з серцево-судинними хворобами.

– У спеку робота серця посилюється, кількість серцевих скорочень збільшується, кров’яний тиск підвищується. Також збільшується ризик зневоднення організму, активізується процес згортання крові. Люди із захворюваннями серця і судин регулярно спостерігаються у свого лікуючого лікаря і знають, які ліки необхідно приймати для підтримки здоров’я.Влітку особливо важливо не пропускати прийом ліків, регулярно стежити за показниками кров’яного тиску. До речі, мати вдома тонометр корисно кожному, а не тільки сердечникам, адже тиск може не тільки підвищуватися, але і знижуватися, викликаючи погане самопочуття. Тому намагайтесь придержуватися декількох правил:

  • не виходьте на вулицю в саму спеку, а це з 10-00 до 15-00. Якщо це неминуче, то тримайтеся в тіні, носіть головний убір і завжди майте при собі питну воду та медикаменти;
  • носіть одяг з натуральних тканин, просторий і такий, що не стискує рухів, взуття також повинне бути відкритим і зручним;
  • не перевантажуйтесь фізично, не носіть тяжкості (піднімайте не більше 3 кг)
  • приймайте два-три рази на день теплий душ (25-30 градусів).

– Є якість особливості літнього харчування для «сердечників»?

 – Кардіологи радять людям із захворюваннями серця і судин в жарку пору року обмежувати м’ясні страви, соління і поварену сіль, жири тваринного походження. Включайте в раціон більше свіжих фруктів і овочів, зелені. Пити краще мінеральну воду без газу і зелений чай, відмовтеся від газованих напоїв, пакетованих соків, магазинного квасу. В них містяться компоненти, які сприяють підвищенню кров’яного тиску, а також знижують ефективність прийнятих ліків.

– Що робити, якщо стало погано в спеку?

 – Якщо ви вийшли на вулицю і відчули запаморочення, біль за грудиною, задишку, негайно зупиніться і присядьте в тіні або прохолодному місці. Прийміть «свої» ліки, віддихайтеся, випийте води і попросіть допомоги у перехожих. Якщо через 10-15 хвилин стало краще, то не ризикуйте продовжити ідти далі, поверніться додому, виміряйте тиск. Якщо самопочуття так і не стало краще, не чекайте більше і викликайте «швидку».

Медики звертаються до всіх громадян з проханням бути уважнішими до оточуючих. Якщо ви побачили, що комусь на вулиці стало погано, не проходьте повз, допоможіть надати першу допомогу і викликати лікарів.